sobota, 31 maja 2014

Pauper - Dimir Mill/Control

Po dość długiej przerwie od Paupera Standard wróciłem do niego i postanowiłem wziąć udział w cotygodniowym turnieju we Flambergu. Ostatni raz w ten format grałem jeszcze przed wyjściem Born of Gods i nie śledziłem przez ten czas sceny pauperowej. Większość mety w pauperze stanowią jednak prawie zawsze aggro decki, dość mocno oparte na stworach, co moim zdaniem robi się dość nudne po krótkim czasie. Osobiście grałem wcześniej głównie Orzhov Extortem, nieco wolniejszym nastawionym na powolne zdobywanie długoterminowej przewagi deckiem, który dość dobrze pacyfikował stwory przeciwnika enchantmentami. Teraz dla odmiany postanowiłem jednak zagrac deckiem w barwach mojej ulubionej gildii Dimir i opierającym się na mocno niedocenianej i w większości formatów niezbyt skutecznej strategii millowania. Mimo playtestów byłem nastawiony do talii dość sceptycznie, miałem obawy co do matchupów z bardzo szybkimi aggro i burn deckami, które potrafią szybko wymknąć się spod kontroli i pozbawić mnie punktów życia szybciej niż ja pozbawię ich kart z biblioteki. Okazało się że martwiłem się niepotrzebnie. 
Turniej skończyłem na pierwszym miejscu, z wynikiem 3:0.

Runda 1: White Lifegain - z oczywistych powodów deck dość mało skuteczny przeciwko mnie, 2:0

Runda 2: Rakdos Aggro - matchup którego się obawiałem, jednak dałem sobie radę dość dobrze, 2:0

Runda 3: Izzet Aggro/Control - jedyny deck przeciwko któremu musiałem się sideować, duże ilości burna wymusiły na mnie zmianę pakietu kontr. Przeciwnik miał też w decku Nivix Cyclops, jednak nie udało mu się ich użyć i wysideował je w drugiej grze. Ostatecznie jednak poszło po mojej myśli, 2:0





Ogólnie deck spisuje się bardzo dobrze i jest stabilny. Mulligany nie są aż takim problemem jak w niektórych deckach, nie ma też zwykle problemów z maną. Do zalet należy też z pewnościa zaliczyć to, jak wiele martwych kart ma większość innych decków w starciu z tym. 

Decklistę można znaleźć tutaj.

Jako że deck zawiera tylko 4 stwory (Archaeomancer), potrzebne jest sporo kart, które pozwolą zatrzymać napór stworami, kontrując je bądź zabijając. Counterspelle i removal stanowią około 1/3 talii, spora część poza swoimi oczywistymi efektami dodatkowo milluje przeciwnika. Ponieważ nie zależy na m na pozbawianiu przeciwnika życia, możemy sobie pozwolić na granie 4x Devour Flesh w mainie. Aby samemu nie zginąć od ataków, mamy 4x Pharika's Cure oraz 2x Crypt Incursion, które pozwala nam błyskawicznie zwiększyć nasze życie nawet do kilkudziesięciu punktów. Kontrolując przebieg gry od samego początku, zarówno nam, jak i przeciwnikowi może dość szybko braknąć kart w ręce. Większość decków w pauperze nie ma zbyt dużych możliwości uzupełniania ręki, jednak nie ten deck - 4x Pilfered Plans oraz 3x Thassa's Bounty. Dodatkowy mill jest miłym elementem tych spelli. 

Nie będzie to zbytnią przesadą jeśli powiem, że jest to chyba najfajniejszy deck jakim grałem od dawna i chętnie pójdę z nim na jeszcze parę turniejów. 

FNM #10

Nieco spóźniony post o wczorajszym FNMie we Flambergu. Skończyłem na trzecim miejscu z wynikiem 2:1


Runda 1: Junk, budżetowy build, raczej bez zaskoczeń, 2:0

Runda 2: Esper Humans, również budżetówka, momentami dość irytująca, zwłaszcza kiedy zagrywa Artisan of Forms, 2:0

Runda 3: Esper Control, deck odmówił współpracy, w pierwszej grze skąpiąc mi landów, a w drugiej zalewając mnie nimi. 0:2


piątek, 23 maja 2014

Spoilery M15

Do sieci wyciekły karty z M15, można znaleźć je tutaj. Są dość kiepskiej jakości, ale do wszystkich obrazków są opisy z text boxem, kosztem, nazwą i statystykami. Jest ich całkiem sporo, nie będę jednak przechodził przez wszystkie i poświęcę uwagę tylko jednej.


Goblin Rabblemaster
Cost: 2R

Other Goblin creatures you control attack each turn if able.

At the beginning of combat on your turn, put a 1/1 red Goblin creature token with haste onto the battlefield.

Whenever Goblin Rabblemaster attacks, it gets +1/+0 until end of turn for each other attacking Goblin.
2/2

Karta ta daje nadzieje na grywalny deck z goblinami w Standardzie, po tak długiej przerwie. Do tego nie dość że kładzie tokeny, to jeszcze ma dołączoną umiejętność a la Goblin Piledriver. Ciekawe jak dużo innych grywalnych goblinów pojawi się w nowym Core Secie.

FNM #9

Zwykły FNM we Flambergu, skończyłem z wynikiem 2:1.


Runda 1 - Boros Burn, jeden z moich mniej lubianych matchupów, zwykle dość cieżki, jednak dzięki odrobinie szczęścia wygrałem 2:0

Runda 2 - Orzhov Aggro, bardzo wyrównana gra, przegrałem o włos z powodu dociągania praktycznie samych landów w końcowej fazie trzeciej gry. 1:2

Runda 3 - Bant, raczej stabilna, spokojna gra, za wyjątkiem momentu w któym przeciwnik zaczął się szybko leczyć. Udało mi się jednak pozbawić go jego 37 punktów życia, samemu wspinając się na 42. 2:0

Conspiracy - spoilery #5

Kolejna porcja spoilerów z Conspiracy, do którego premiery zostały tylko dwa tygodnie.


Ciekawa możliwość zdobywania many, nie wiem czy kiedykolwiek wcześniej pojawiła się możliwość bezpośredniej wymiany punktów życia na manę. Zasadniczo umiejętność wydaje mi się bardziej w stylu czarnych kart niż czerwonych.


Fajna sztuczka z zabawnym artem, a przy okazji na swój sposób removal pozwalający pozbyć się jakiegoś stwora.


Nowy klon, ciekawy nie tylko ze względu na swoją kolorystykę(pierwszy klon w barwach gildii Izzet), ale też ze względu na to że posiada haste'a i dethrone. Wydaje się być solidną kartą.


YAY!!! GOBLIN GOBLIN GOBLIN GOBLIN GOBLIN!!! ŻADNE WYJAŚNIENIA NIE SĄ POTRZEBNE, 10/10!!! ŚWIETNY ART, CIEKAWA UMIEJĘTNOŚĆ, A PRZEDE WSZYSTKIM GOBLIN!!!


Motyw wyszukiwania stworów o tej samej nazwie jest dość wyraźnie zarysowany w Conspiracy. Zostały przedrukowane conajmniej 2 karty z tym efektem, a teraz jeszcze ta nowa.


Podwójny piker, nic specjalnego.







czwartek, 22 maja 2014

Conspiracy - spoilery #4

Dzisiejsze spoilery mogą zaciekawić fanów Commandera, pojawił się bowiem nowy potencjalny generał i to od niego właśnie zacznę.


Za 3 many mamy stwora 1/3. Ale kogo tak naprawdę obchodzą jego statystyki, kiedy widać, że jest on stworzony z myślą o Johnnym, który siedzi w środku każdego z graczy M:tG. Umiejętność Muzzio, Visionary Architecta aż prosi się o wykorzystanie do granic możliwości. Wystarczy przecież jeden, dowolny artefakt na wystawiony na pole bitwy, wystawiony Muzzio i coś, na przykład Vampiric Tutor który ustawi naszego Blightsteel/Darksteel Colossusa na górze decku i możemy przy odrobinie szczęścia mieć niezniszczalnego stwora 11/11 pod naszą kontrolą już w 4 turze.


W boosterze podcza draftu jest mnóstwo dobrych kart i nie chciałbyś żeby ktokolwiek inny je dostał? Agent of Acquisitions robi dokładnie to, ale w zamian nie możesz draftować kart do końca rundy. Odpowiednia cena za taką umiejętność i to wszystko na jednym grywalnym stworze.


Na obecną chwilę chyba najgorsza z kart Conspiracy. Patrząc realistycznie, ile takich samych instantów lub sorcery będziemy mieć w swoim decku? Jeden? Dwa? Oczywiście w dalszym ciągu jest to ciekawa opcja, ale wątpię czy będzie się ją dało mocno wykorzystać.

środa, 21 maja 2014

Friday Nights - Game Day

Nowy filmik z serii Friday Nights, tym razem poświęcony Game Day'owi Journey into Nyx. Można podpatrzeć nieco z decku Defeat a God. Warto zaczekać na scenkę po napisach, strategia Alexa jest naprawdę świetna, chyba pokuszę się o przetestowanie jej na Xenagosie w sobotę.



Conspiracy - spoilery #3

Dzisiejszy dzień jest niezbyt obfity w spoilery.


Kolejna karta pozwalająca dodać do swojego decku Chromanticore i nie bać się o brak odpowiedniego koloru many.

Ciekawy land, jednak jestem do niego sceptycznie nastawiony. Mamy pewność że potrzebny nam kolor wybierzemy tylko my, pozostali gracze mogą nas łatwo uwalić wybierając kolory których nie draftowaliśmy zbyt wysoko.

wtorek, 20 maja 2014

Conspiracy - spoilery #2

Premiera Conspiracy zbliża się wielkimi krokami, więc pora na spoilery!



Nowa, zmodyfikowana wersja Hellkite Chargera z o wiele fajniejszym artem i chociaż może nam dać tylko jeden dodatkowy combat na turę, to robi to za darmo. Realistycznie patrząc, Hellkite Charger rzadko kiedy dawał więcej niż jeden dodatkowy combat.


Dobry stwór na późniejszą fazę gry lub do zagrania po mass removalu. I wspaniały, groteskowy art. Jak na razie dałbym Conspiracy za poziom graficzny conajmniej 8/10.


Gdyby nie fakt, że Aether Searcher jest zaprojektowany z myślą o drafcie, to byłby naprawdę genialny w EDH - możliwość poszukania karty w bibliotece lub ręce i zagrania jej za darmo jest naprawdę świetna. Ale oczywiście Fun Police WotC musiała zepsuć sprawę i karta będzie legalna tylko w draftach Conspiracy, a na dodatek będzie mogła wyszukać tylko następną kartę jaką po niej wydraftujemy. Można mieć szczęście i znaleźć w następnym boosterze coś naprawdę świetnego, ale podobnie jak w przypadku spelli z Parlay istnieje ryzyko.


Chromanticore here I come! Sny o pięciokolorowym decku na drafcie, który nie będzie miał problemów z maną odpowiedniego koloru mogą wreszcie zostać spełnione!


3 szanse na dobrą rękę bez konieczności startowania z mniej niż 7 kart w ręce? Biorę!


A na koniec kilka reprintów z nowymi artami które pojawią się w Conspiracy i stare wersje dla porównania.

 

   

   

   








niedziela, 18 maja 2014

Conspiracy - spoilery #1

Rozpoczęły się oficjalne spoilery z Conspiracy, galerie z kartami możecie znaleźć tutaj, jednak jest w niej na razie niewiele kart, ponieważ te które wyciekły wcześniej(lub zostały "wycieknięte" jak te z filmiku z PT) nie zostały jeszcze do niej dodane. Za to w artykułach na temat nowego dodatku które pojawiły się już na stronie można zobaczyć kilka kart, których wcześniej nie było. Oto one:




Świetne dla ludzi któzy nie przepadają za rzutami kostką przed rozpoczęciem gry.


Nowa wersja Stealer of Secrets, karty która była ważną częścią zagadki związanej z Dackiem Faydenem. Co ciekawe, flavour tekst jest dokładnym cytatem fragmentu tej zagadki.


Karta ta pojawiła się w filmiku z draftu Conspiracy, jednak nie był pokazany jej art. Możliwość oddania dodatkowego głosu podczas używania spelli z nową mechaniką Will of the Council wygląda na dość użyteczną, a sam stwór jest również dość grywalny.


Widzieliśmy już bliźniaczą kartę dla białego koloru, która za 2 many mniej kładła latające tokeny 1/1. Podobnie jak w tamtym przypadku, zawsze istnieje ryzyko, że za 5 many sprawimy że każdy pociągnie kartę, a nie dostaniemy anie jednego słonia.


Kolejna karta wchodząca w interakcję z draftem. Czy też dokładniej w interakcję z innymi graczami jeszcze przed rozpoczęciem właściwej części gry. Możliwość wymiany karty z drugim graczem jest dość znacząca i może pomóc utworzyć sojusz na czas rozgrywki.



Khans of Tarkir

Kolejna ciekawa zapowiedź z Pro Touru Journey into Nyx - Mark Rosewater ujawnił pierwsze informacje na temat jesiennego dodatku z nowego bloku. Będzie on nosił nazwę Khans of Tarkir, a jego akcja rozgrywa się w świecie z którego pochodzi znana z wcześniejszych dodatków - Sarkhan Vol.




Nowy plan był niegdyś zamieszkiwany przez smoki, jednak zostały one wymordowane przez rządzących Tarkirem watażków. Struktura bloku będzie następująca: duży dodatek, mały dodatek, duży dodatek.
Mark Rosewater nie zdradził więcej konkretów, ale zapowiedział że w nowym bloku powróci "coś co kiedyś już się pojawiło i wielu graczy prosiło aby to powtórzyć" oraz "coś czego jeszcze nie było, ale wielu graczy prosiło żeby to stworzyć". Brzmi ciekawie, pozostaje nam czekać na kolejne informacje oraz na premierę nowego dodatku, która ustalona jest na 26 września 2014. A od przyszłego tygodnia - spoilery z Conspiracy.

sobota, 17 maja 2014

Conspiracy - update #16

Dzisiaj  na streamie z  PT Journey into Nyx tuż przed 12 rundą został pokazany pierwszy draft Conspiracy w którym wzięły udział osoby takie jak Brian David-Marshall(komentator i historyk M:tG) , Marshall Sutcliffe(prowadzący podcastów Limited Resources), Kenji Egashira (znany jako NumotTheNummy na Twitchu), Nathan Holt (prowadzący serii Walking the Planes) czy Kathleen De Vere z ekipy LoadingReadyRun. Nagranie z drafta można znaleźć tutaj. Nagranie pokazało wiele nowych kart z Conspiracy oraz ujawniło kilka starych które zostaną przedrukowane.

Podczas draftu światło dzienne ujrzały kolejne karty mające wpływ na grę już na tym etapie. 


Ciekawa opcja do draftowania, im później zostanie wybrany tym silniejszy będzie, jednak przepuszczenie go za pierwszym razem kiedy do nas trafi wiąże się z pewnym ryzykiem.


Grywalny stwór z efektem pozwalającym nam zdobyć informacje na temat decku jaki draftuje nasz sąsiad.


Może nie powala rozmiarami, ale możliwość zajrzenia do nieotwartego boostera może nam pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących jakie karty powinniśmy wybierać.


Zdecydowanie najciekawsza z kart wpłwających na draft, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość dodania do gry boostera z dowolnego setu.


Ktoś postanowił skleić Time Walk i Ancestral Recall w jednej karcie, stawiając przeciwników przed dość ciężkim wyborem. 



Kontra lub kopia, dość ciekawa pod względem dyplomatycznym, pozwala reszcie powstrzymać jednego gracza przed zdobyciem przewagi lub w przypadku sojuszu skopiować dane zaklęcie



Ciekawe połączenie niewielkiego milla i reanimacji.



Spell który w wielu sytuacjach może zmienić przebieg gry. Gracz który go rzuca, nie dość że pozbawia reszty graczy stworów to jeszcze sam dostaje jednego i to potencjalnie dość dużego latającego demona.




Karta pułapka, jak pokazał draft. Może skończyć się na wydaniu 3 many żeby przeciwnicy dociągneli po karcie.


Wreszcie coś więcej o samych kartach Conspiracy. Draftuje się je jak zwykłe karty, ale podczas gry znajdują się one w commander zonie, część obrazkiem do góry, część zakryta i zapewniają specjalne efekty. Efekty te często wiążą sie z koniecznościa sporządzenia notatek dotyczących ich działania, które są ujawniane w momencie ujawnienia karty Conspiracy.


Darmowy blocker na początku gry? Brzmi fajnie.


Mam mieszane uczucia co do tej kary, jednak jeśli komuś zależy na zwiększeniu prawdopodobieństwa pociągnięcia jakiejś karty to z pewnością może się przydać.


Zmniejszenie kosztu bomby którą się wydraftowało wydaje się być dobrą opcją.


Haste. 'Nuff said.


Zamień swojego stwora w Birds of Paradise.


Przyjemny bonus, który może nam pomóc wzmocnić np. jakiegoś stwora z mocną umiejętnością zbalansowaną wątłymi statystykami.


Karty ze wydanych już edycji, które zostały przedrukowane w Conspiracy(i zostały pokazane w drafcie) to między innymi:

piątek, 16 maja 2014

FNM #8

Kolejny FNM, 3 rundy skończyłem z wynikiem 3:0 i drugim miejscem. I mentalnym zwycięstwem związanym z siedzeniem cały turniej na w jednym miejscu bez konieczności przesiadania się. Lenistwo górą.


Runda 1: Izzet Control/Burn - raczej prosty matchup, bez zaskoczeń, jedyna niebezpieczna sytuacja zaistniała kiedy przeciwnik zagrał w pierwszej grze Keranosa, który pomimo niezbyt dobrej opinii wielu graczy jest naprawdę dobry. 2:0

Runda 2: Rakdos Aggro - pierwsza gra przegrana, po sideboardzie wziąłem się w garść i ostatecznie zakończyłem wynikiem 2:1

Runda 3: Rakdos Aggo - nieco inny build niż w poprzedniej rundzie, pierwsza gra znowu przegrana, sideboard, druga gra dość stabilna dzięki Whip of Erebos w opening handzie i trzecia gra rozstrzygnięta dość szybko dzięki szczurom. 2:1

Conspiracy - update #15

Z zakodowanej wiadomości na blogu Marka Rosewatera wynika, że oficjalne spoilery z Conspiracy mogą zacząć pojawiać się od przyszłego tygodnia. Może to też oznaczać nową zagadkę. 

Sporo z kart z Conspiracy już stopniowo wypływa do internetu.


Kolejny Legendary Creature z potencjałem do zostania generałem EDH. Nowe ability jest ciekawe i z pewnością wielu graczy wymyśliło sposób na wykorzystanie go do jakiegoś dziwnego combo w połączeniu z drugą umiejętnością Marchesy.



Świetny art w połączeniu z dobrze dopasowanym efektem i zastosowaniem mechaniki Will of the Council - naprawdę ciekawa karta, nie mogę się doczekać grania w Conspiracy żeby ją przetestować.



Znany już z wcześniejszych spoilerów Magister of Worth, tym razem w zwykłej wersji.


Miły dla oka reprint starej, ale pełnej flavouru karty, która w połączeniu z Earthcraftem stanowi jedno z moich ulubionych combo w M:tG.